Petersburg

SANKT PETERSBURG

O MIEŚCIE


Sankt Petersburg to po Moskwie drugie co do wielkości miasto w Rosji. Przez Rosjan bywa nazywany " północną stolicą", "kulturalną stolicą kraju", oraz  "Wenecją Północy".

Sankt Petersburg (ros. Санкт-Петербург) położony jest w delcie Newy nad Zatoką Fińską . Niedaleko Petersburga znajduje się też największe jezioro Europy - Ładoga.. Z racji na dalekie północne położenie, występuje tu w lecie zjawisko tzw. "białych nocy."Najdłuższy dzień trwa  wtedy prawie19 godzin, a Słońce tylko na krótko chowa się za horyzontem.

Sankt Petersburg liczy ponad 5 milionów mieszkańców (stan na 1 stycznia 2016 r.), a aglomeracja lekko ponad 6 milionów ludzi. Ludność miasta to aż w 92,5% Rosjanie. Pozostali  to ( głównie) Ukraińcy , Białorusini , Tatarzy , a także Żydzi. W Petersburgu mieszkają  w sumie przedstawiciele ponad 200 grup etnicznych. Imigrantów przyciaga tu mozliwosc zdobycia wykształcenia, dość dobre możliwości zarobkowe oraz wysoki standard zycia codziennego.

Jest to  obecnie trzecie największe miasto Europy – zaraz po Moskwie  i Londynie

 

Turystyka


Z Działalności turystycznej pochodzi około10% ogólnych dochodów budżetu miasta.

W mieście znajduje się ponad 3000 zabytków i około 900 placówek kulturalnych.

Trzy główne stare arterie miasta to Prospekt Newski, Wozniesienski oraz ulica Grochowa, które rozchodzą się promieniście od pałacu Admiralicji.

Petersburg położony jest na 42 wyspach, nad 40 kanałami- tylko w  centrum miasta znajduje się ponad 300 mostów ( w całym mieście jest ich około 800).

Szacuje się, iż w 2015 r. Petersburg odwiedziło około 6,5 mln turystów, co oznacza, że miasto znajduje sie na liście dwudziestu najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata.

W celu dalszego rozwoju turystyki stale rozbudowuje się bazę turystyczną. Władze miasta

 

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI:


Ermitaż -położony  tuż nad samą Newą, między Nadbrzeżem Pałacowym a Placem Pałacowym. W skład Ermitażu wchodzi pięć zabytkowych budynków. Najstarszy i jednocześnie największy z nich to Pałac Zimowy, nieco młodszymi są: Mały Ermitaż, Stary Ermitaż oraz Teatr Ermitażu, najmłodszym, bo XIX-wiecznym gmachem jest Nowy Ermitaż. Ermitaż to jedno z największych (o ile nie największe) i najbogatszych muzeów świata. Zbiory Ermitażu liczą ok. 2,9 mln eksponatów.

Wielki Pałac Jekateryninski -Carskie Sioło-położone jest 25 km na południe od Petersburga. Z pewnością to jeden z najpiękniejszych pałaców świata. Tutaj także znajduje się Bursztynowa Komnata.

Wielki Pałac Peterhof -jest skarbem rosyjskiej i światowej architektury i sztuki. W przeszłości Wielki Pałac Peterhof był letnią rezydencją rodziny carskiej. Sam car, Piotr Wielki, zaprojektował układ pałacu. Wielki Pałac Peterhof jest nie bez przesady nazywany jednym z najpiękniejszych i najbogatszych pałaców całego świata.  Bywa nazywany "światową stolicą fontann".

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego -przy kanale Gribojedowa jest zbudowana w starym ruskim stylu, ściśle nawiązującym do cerkwi Wasyla Błogosławionego w Moskwie. Sobór został zbudowany w miejscu, gdzie 13 marca 1881 r. - został zabity car Aleksander II. Cerkiew wzniesiono dosłownie w poprzek ulicy.

Sobór św. Izaaka- jest największą świątynią w Sankt Petersburgu i drugą w Rosji (tuż po moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela). Sobór uznawany jest także za czwarty co do wielkości obiekt sakralny świata.

Sobór Smolny -uznawany za jedną z najpiękniejszych świątyń w Sankt Petersburgu. Klasztor Smolny został ufundowany przez cesarzową Elżbietę. Carowa chciała osiąść w nim na stałe po zakończeniu sprawowania władzy.

Newski Prospekt- jest jedną z trzech głównych, starych arterii Sankt Petersburga. Długi na 4,5 km Newski stanowi ścisłe centrum miasta. Prospekt jest otoczony XVIII- i XIX-wiecznymi kamienicami. Tylko nieliczne budowle (przedwojenny gmach szkoły, stacja metra i obelisk przy pl. Wosstanija) pochodzą z czasów radzieckich.

Plac Pałacowy – jest jednym z centralnych punktów miasta. Z racji na to położenie był on wielokrotnie areną wielu ważnych wydarzeń takich jak np  "Krwawa niedziela"- kiedy to wojska carskie użyły siły do przybyłych na pokojową demonstrację robotników. Przez Plac Pałacowy odbył się także rozsławiony przez Eisensteina szturm na Pałac Zimowy .

Miedziany Jeździec- to konny pomnik Piotra I wzniesiony z inicjatywy Katarzyny II, która chciała upamiętnić swego wielkiego poprzednika. Polecony carycy rzeźbiarz - Étienne Maurice Falconet w 1766 roku rozpoczął prace nad figurą cara, co oznacza, iż Miedziany Jeździec to pierwszy pomnik w Rosji. Aby dokładnie przedstawić postać imperatora posłużył się pośmiertna maską Piotra I, a za model jeźdźca posłużył jeden z rosyjskich generałów.

Twierdza Pietropawłowska- lub krócej Pietropawłowka to najstarsza budowla w Sankt Petersburgu. Wchodzący w skład twierdzy sobór świętego Piotra i Pawła był do lat 60. XX w. także najwyższym budynkiem w mieście.

Krążownik Aurora- to jeden z symboli Petersburga. W czasach leningradzkich był atrakcją ukazywaną na równi z carskimi pałacami i zabytkami cerkiewnymi . Jest  on symbolem Rewolucji Październikowej, która zapoczątkowała epokę Związku Radzieckiego.

...i wiele innych obiektów, które warto zobaczyć!